Olet täällä

Väliaikainen valmistelutoimielin (VATE)

Tehtävät

Väliaikainen valmistelutoimielin (VATE) koostuu uuden maakunnan muodostavien organisaatioiden viranhaltijoista. Se johtaa maakunnan toiminnan ja hallinnon valmistelua.

VATE käyttää valmistelun päätös- ja puhevaltaa uuden vaaleilla tammikuussa 2018 valittavan maakuntavaltuuston toimikauden eli maaliskuun alkuun asti. VATEn poliittisesta ohjauksesta vastaa sote- ja maakuntauudistuksen ohjausryhmä. Sen puheenjohtajisto (4 hlöä) on läsnä- ja puheoikeudella mukana toimielimen kokouksissa, samoin kuin henkilöstöjärjestöedustus (2 hlöä).

Jäsenet (suluissa varajäsenet)

Pentti Malinen, puheenjohtaja, pentti.malinen@kainuu.fi,
(Paula Karppinen, paula.a.karppinen@kainuu.fi), Kainuun liitto

Jaana Korhonen, varapuheenjohtaja, jaana.korhonen@ely-keskus.fi,
(Kari Pehkonen, kari.pehkonen@ely-keskus.fi), Kainuun ELY-keskus

Maire Ahopelto,  maire.ahopelto@kainuu.fi
  (Esa Ahonen, esa.ahonen@kainuu.fi), Kainuun sote
Anssi Parviainen, anssi.parviainen@kaipe.fi,
  (Janne Heikkinen, janne.heikkinen@kaipe.fi), Kainuun pelastuslaitos
Tiina Veijola, tiina.veijola@te-toimisto.fi,
  (Kati Kemppainen, kati.kemppainen@te-toimisto.fi), Kainuun TE-toimisto
Arto Laurikainen, arto.laurikainen@paltamo.fi, Paltamon kunta
  (Esko Rautiainen, esko.rautiainen@puolanka.fi, Puolangan kunta)
Eija Jansson, eija.jansson@kuhmo.fi, Kuhmon kaupunki
  (Asta Tolonen, asta.tolonen@suomussalmi.fi, Suomussalmen kunta)
Jari Korhonen, jari.korhonen@sotkamo.fi, Sotkamon kunta
  (Jari Tolonen, jari.tolonen@kajaani.fi, Kajaanin kaupunki)

Puhe- ja läsnäolo-oikeus (henkilöstöjärjestöt ja ohjausryhmän puheenjohtajisto)

Ella Kiljunen, ella.kiljunen@kainuu.fi, JYTY
  (Anne Ristioja, anne.ristioja@ely-keskus.fi, Pardia)
Marjo Kangasharju, marjo.kangasharju@kainuu.fi, TEHY
  (Marja Mäntymaa, marja.mantymaa@kainuu.fi, JUKO)

Raili Myllylä, railianneli.myllyla@gmail.com, ohjausryhmän puheenjohtaja
Raimo Piirainen, raimo.o.piirainen@gmail.com, ohjausryhmän varapuheenjohtaja
Eero Suutari, eero.suutari@eduskunta.fi, ohjausryhmän varapuheenjohtaja
Ohjausryhmän varapuheenjohtaja, joka nimetään elokuussa

Muut osallistujat
 

Harri Mattila, muutosjohtaja, harri.mattila@kainuu.fi

Kokousasiakirjat

VATE:n  kokousasiakirjat (esityslistat ja pöytäkirjat) julkaistaan Kainuun liiton Dynasty-tietopalvelussa.