Olet täällä

Kuntayhdyshenkilöt

Tehtävät

Kainuun liittoon on koottu koordinaatiotyöryhmä, jossa on edustaja kaikista Kainuun kunnista sekä edustaja Kainuun Sanomista, Kainuun Edusta, Kainuun ammattiopistosta ja Kajaanin ammattikorkeakoulusta. Kuntayhdyshenkilöt toimivat omassa kunnassaan yhdyshenkilöinä niille tahoille, jotka suunnittelevat omaa tapahtumaansa liitettäväksi Suomi 100 -ohjelmaan.

Kuntayhdyshenkilöt

Jokaisessa kunnassa on yhdyshenkilö joka koordinoi oman kuntansa Suomi 100 -tapahtumia. 

Hyrynsalmi: Maija Niskanen (maija.niskanen(at)hyrynsalmi.fi)
Kajaani: Tuula Tikkanen ja Antti Mäkinen, (etunimi.sukunimi@kajaani.fi
Kuhmo: Taina Hyvönen (taina.hyvonen(at)kuhmo.fi
Paltamo: Päivi Soldatkin (paivi.soldatkin(at)paltamo.fi)
Puolanka: Paula Karsi-Ruokolainen (paula.karsi-ruokolainen(at)puolanka.fi
Ristijärvi: Seppo Rajala (seppo.rajala(at)ristijarvi.fi)
Sotkamo: Merja Ojalammi (merja.ojalammi(at)sotkamo.fi)
Suomussalmi: Joni Kinnunen (joni.kinnunen(at)suomussalmi.fi

Kuntayhdyshenkilöiden lisäksi maakunnalliseen koordinaatiotyöryhmään kuuluvat:

johtaja Antti Toivanen, Kainuun Etu, Suomen kulttuurirahaston Kainuun rahaston asiamies (antti.toivanen(at)kainuunetu.fi)
päätoimittaja Markus Pirttijoki, Kainuun Sanomat (markus.pirttijoki(at)kainuunsanomat.fi)
lehtori Maarit Vuorinen, Kajaanin ammattikorkeakoulu (maarit.vuorinen(at)kamk.fi)
koulutusjohtaja Maarit Tartia-Kallio, Kainuun Ammattiopisto (maarit.tartia-kallio(at)kao.fi)
opettaja Mari Karjalainen, Kainuun Ammattiopisto (mari.karjalainen(at)kao.fi)
erikoissuunnittelija Päivi Tervonen, Metsähallitus (paivi.tervonen(at)metsa.fi)